-Gjeografia-
 

Është trevë fushore e rrethuar me male. Fundi i fushës fillon rreth 800 m dhe ngritet deri në 1300 m. Vendbanimet shtrihen kryesisht në skajet e fushës, por ka edhe në mesin e saj. Ka klimë malore, rrethohet nga izoterma vjetore 8- 10 gradë C, me reshje mbi 1000 mm. Në fizinominë e fushës mbizotrojnë arat me drithëra: thekër, tërëshërë, grurë, misër, patate, livadhe, kullota dhe pyje ...
 
   
 
2. Opoja trevë e lasht shqipëtare  
 
Opoja bën pjesë në regjionin me jugperendimor të Republikes së Kosovës. Si e tërë Kosova, edhe kjo trevë, nga pozita e përshtatshme gjeografike, ka bërë të mundshme, që nga kohët më të vjetra, influencat e llojllojshme kulturore dhe veprimtari të ndryshme ekonomike. Kushtët klimatike dhe përbërja pedologjike e tokës mundësoi që në të të zhvillohen cereali të ndryshme. Këto gjëra kanë ndihmuar që njerëzit të banojnë në këtë trevë qysh në kohën e neolitikut më të vjetër. Pastaj qenja e kësaj treve pranë . Vazhdon Ketu
 
     
 
Teknologji
Bien shitjet e Microsoft-it  
 

Gjigandi amerikan i prodhimit të programeve të kompjuterave, Microsoft, njoftoi rënien e parë të shitjeve që prej 23 vjetësh.
Në tremujorin e parë të këtij viti, shitja e produkteve të Microsoft-it ra 6% në krahasim me një vit më parë.
Edhe fitimi i kësaj kompanie për këtë periudhë ra më shumë se 30%.
Analistët thonë se për shkak të krizës ekonomike globale, përdoruesit e kompjuterave dhe biznesi po shpenzojnë më pak në fushën e teknologjisë.
Mirëpo, të enjten rivali kryesor i Microsoft-it, kompania Apple, njoftoi se volumi i shitjes së produkteve të saj ishte rritur, pavarësisht nga kriza Vazhdon Ketu

 
     
 
Lajme
Kapen 165 kg kanabis në Liqenin e Shkodrës  
 

Një varkë me 164.5 kg kanabis sativa është kapur mbrëmë në ujërat e Liqenit të Shkodrës në afërsi të Hanit të Hotit.Ngarkesa me lëndë narkotike u sekuestrua nga policia teksa trafikantët po tentonin dërgimin e saj në Malin e Zi. Policia bën të ditur edhe ndalimin e personave përgjegjës të trafikut të lëndës narkotike.
Patrullat e përbashkëta të policisë kufitare shqiptare e malazeze, kanë identifikuar një varkë me ngarkesë lënde narkotike që po kalonte drejt Malit të Zi nga Shqipëria. Ka qenë ora 23:45 e së dielës kur patrulla e përbashkët e policisë kufitare të Shkodrës dhe asaj malazeze ka identifikuar mjetin në ujërat e liqenit të Shkodrës, afër Hanit të Hotit Vazhdon

 
     
 
 
 
 

 

 

Opoja
Në një intervist me mediat kryetari i komunës së prizrenit tha se gjat mesit te këtij viti do te filloj ndertimi i rruges prizren - maqedoni duke kaluar...
Bota

Polici gjerman vjedh bankën

As gjermanët nuk janë më si dikur! Një polic ka vjedhur bankën në qytezën gjermane Angelbachtal, rreth 50 kilometra në veriperëndim të Karlsruhes, ka njoftuar policia....
-Sport-
Ish-trajneri i Interit, Roberto Mancini, është në kërkim të një pune të re, ndërsa së fundmi është lidhur me postin e trajnerit të Bayern Munichut, që të hënën ka shkarkuar Juergen ...
 
Njoftohet se Blutë do të udhëtojnë në Spanjë në mungesë të qendërmbrojtësit Ricardo Carvalho dhe ish-mesfushorit të Barcelonës, Deco. ...
 
Fotoja e javes
 

Zhvilluar dhe dizajnuar nga: Arbër Batijari
Të gjitha të drejtat e këtyre faqeve dhe përmbajtjes së tyre i takojnë opoja.com ©2009. Ju lutemi të rrespektoni punën tonë! Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit